Her insanın bir karakteri, tarzı, yaşam biçimi vardır ve bunlar kullandığı mekana yansımalıdır.   

MERVE BENİCE

KİŞİSEL PORTRE

Prensipler

  Birbirini tanıma süreci
 • Karşınızdaki ne istiyor? Beklentileri ne? Hayalleri ne?
  Ne seviyor? İlgisini çeken trendler, kendini tarif edebilecek objeler, görseller paylaşmasını istiyorum.
  Tasarım Süreci
 • Yukaridaki maddeyi elde etmeden tasarım sürecine geçmek, iki taraf için de zaman kaybettiriyor.
  Tüm doneleri topladıktan sonraki tasarım çalışmaları daha verimli oluyor.
  Bütçe Uygulama
 • Ortaya çıkan tasarımı karşılıklı paylaşırken uygulama seçenekleri üzerinde konuşmaya başlıyoruz.
  Bu asamada bütçe ile ilgili karşılıklı bir mutabakat sağlıyoruz.
  Birlikte karar verdiğimiz konseptin uygulama sürecinde, tüm iş kalemleri senkronize sekilde organize edilmeli ve yürütülmelidir. Doğru yapilan uygulamalar, hem zaman açısından hem de maddi açıdan avantaj saglar.
  Tedarikçiler - Ustalar
 • Bir aile gibi olduğumuz ustalarımla ve tedarikçilerimle, neredeyse bu ise başladığım günden beri beraberiz .
 • Bir projede tasarlamak kadar, iyi uygulama yapabilmek de önemlidir. İkinci noktadaki gücümü artik birer aile bireyi gibi olmuş ustalardan alıyorum. Tabii bu aile oldukça geniş. Bugün baktığımda tamamlanmış bir projenin arkasında koca bir ekibin emeği oldugunu söylemek lazim.
Mekanda temel işlev üzerine estetik mi yoksa işlevsellik mi diye bir tercih yapmak doğru gelmiyor bana. İkisi bir bütünün parçası aslında. Biri olmasa; tasarlanan mekan eksik kalır. Yaratıcı işlevsellik ve tasarım, paralel gitmesi gereken iki ögedir. Farklı ekollerin, bir işlevsellik içerisinde tasarımla birleşmesi önemlidir.

Tabii ki bir mimarın, tasarımcının bakış açısı olması gerektiğine inanıyorum. Ancak; üreteceğimiz projelerde, proje sahibine boşluklar bırakarak onların da tasarım sürecine katılmalarını sağlıyorum. Yapılan tasarımın proje sahibinin içine sinen bir proje olması benim için çok önemli.

Her insanın bir karakteri, tarzı, yaşam biçimi vardır. Ve tüm bunlar kişilerin kullandıkları mekana yansımalıdır. Genellikle takip ettiğim özel çizgi; günümüz trendlerinin, kişilerin yaşam tarzlarıyla işlevselliği de göz önünde bulundurarak nasıl uyarlanabileceği üzerinedir.

Bir mimarın ütopyası belki de sınırsız bütçedir. Gerçek dünya böyle değil. Her zaman bir bütçe ve sınır var. Bunun farkında olmalısınız.

Bence, bu işin anahtarı; az ama özel projeler üretmek olmalı. Benim için önemli noktalardan biri de proje sahibi ile nasıl anlaşabildiğimdir. Birbirini anlayabiliyor olmak mühim. Projeyi sahiplenebilmek için bunun şart olduğunu düşünüyorum.

Sonuca ulaşmadan önce bütün hayallerinizi kağıda dökmelisiniz ki, sınırlarınızı karşınızdaki kişi de hissedebilsin. Bütçeye uygun hareket, bu sınır tartışmasından sonra devreye giriyor.